Studium fyziky nabízí uplatnění v oborech budoucnosti. Spolupráce SCI MUNI s onsemi v oblasti výroby čipů to dokazuje

Zástupci přední světové polovodičové firmy onsemi navštívili 12. 12. 2024 Laboratoř polovodičů – čisté prostory na Ústavu fyziky kondenzovaných látek na Přírodovědecké fakultě MUNI. Zde se setkali s rektorem MUNI, Martinem Barešem, děkanem SCI MUNI, Tomášem Kašparovským a zástupci Ústavu fyziky kondenzovaných látek. Hovořili o spolupráci ve výzkumu a vývoji postupů důležitých pro výrobu čipů.

20. 12. 2024 Zuzana Jayasundera

V Laboratoři polovodičů – čisté prostory, se setkali (na fotografii zleva): Ředitel Ústavu fyziky kondenzovaných látek SCI MUNI, Dominik Munzar; děkan SCI MUNI, Tomáš Kašparovský; rektor MUNI, Martin Bareš, a viceprezident společnosti onsemi, Aleš Cáb. Foto: Irina Matusevič

Česko jako polovodičová velmoc od 50. let 20. století

Éra polovodičů začala na Vánoce v roce 1947 v Bellových laboratořích prohnáním elektronu kouskem germania. A odstartovala také výzkum křemíku jako polovodičového materiálu. Již v roce 1949 byl první germaniový tranzistor sestaven v Praze, ve výzkumné skupině profesora Jana Tauce na Ústavu technické fyziky ČSAV, a jednalo se o první, nebo jednu z prvních demonstrací tranzistoru mimo USA.

A v roce 1955 zahájila výrobu germaniových tranzistorů Tesla Rožnov. V těsném závěsu za celosvětovým vývojem přešla z germania na křemík jako hlavní polovodičový materiál, který si navíc začala sama vyrábět. Křemíkové čipy (integrované obvody) se pak na Valašsku vyrábějí již od roku 1968.

Zapojení SCI MUNI do výzkumu i výroby polovodičů v Česku trvá již 50 let

Co spojuje SCI MUNI a nadnárodní skupinu firem onsemi? Je to hned několik silných vazeb v oblasti vzdělávání, výzkumu, vývoje a výroby. Jak uvedl viceprezident onsemi, Aleš Cáb: „Naše podnikání je postavené na inovacích, které přinášíme do současné elektroniky i do technologií budoucnosti. Zabýváme se jak vývojem polovodičových materiálů na bázi křemíku a karbidu křemíku, tak technologií výroby čipů. Obojí je založeno na poznatcích z fyziky polovodičů. Proto spolupracujeme s Ústavem fyziky kondenzovaných látek SCI MUNI, a to jak v oblasti vědecké (projekt Laboratoř diagnostiky defektů a analýzy povrchů křemíku), tak pedagogické (kurzy vyučované našimi odborníky). V onsemi pak nachází uplatnění řada absolventek a absolventů studia fyziky na SCI MUNI,“ uzavřel Cáb.

Součástí skupiny onsemi jsou i tři společnosti se sídlem v České republice. Ty se zabývají návrhem integrovaných obvodů, výrobou desek z křemíku a karbidu křemíku a výrobou polovodičových čipů. Jde o dvě návrhová střediska integrovaných obvodů (SCG Czech Design Center, ON Design Czech) a výrobní společnost ON Semiconductor Czech Republic. Ta vznikla v roce 2003 fúzí společností TESLA SEZAM (výroba polovodičových čipů) a TEROSIL (výroba křemíku). Obě společnosti byly nástupnickými organizacemi bývalého státního podniku TESLA, na jehož tradici současná polovodičová výroba, a také spolupráce s fyziky naší fakulty, navazuje. V archívu ÚFKL dodnes uchováváme výzkumné zprávy vypracované pro n.p. Tesla Rožnov z počátku 70. let.

V rámci spolupráce s ON Semiconductor Czech Republic byla na Ústavu fyziky kondenzovaných látek SCI MUNI (ÚFKL) vybudována a v roce 2006 uvedena do provozu jedinečná laboratoř s čistými bezprašnými prostorami třídy čistoty 100 (ISO 5), která slouží pro praktickou výuku přípravy mikroelektronických součástek na křemíkových deskách. Laboratoř je využívána v rámci studijních programů fakulty, ale také pro výuku studentů a studentek z dalších českých vysokých škol (např. VUT, Univerzita Pardubice, MFF UK, Univerzita Palackého, ČVUT, VŠB-TUO). V současnosti je díky spolupráci s onsemi připravována významná modernizace laboratoře.

Inspirativní setkání v den, kdy zástupci onsemi převzali Cenu SCI MUNI

Za dlouhodobou spolupráci byla společnost onsemi večer 12. 12. 2024 oceněna Cenou Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, jak jsme psali i zde.

Aleš Cáb (na snímku uprostřed), viceprezident společnosti onsemi, ředitel a jednatel ON Semiconductor Czech Republic, převzal Cenu SCI MUNI pro spolupracující instituce. Na snímku je s Martinem Barešem, rektorem MUNI (vlevo), děkanem SCI MUNI, Tomášem Kašparovským (druhý zprava) a proděkankou SCI MUNI, Hanou Pokornou (vpravo). Foto: Irina Matusevič

V odpoledne před udělením této ceny navštívila naši fakultu delegace z onsemi: Aleš Cáb, viceprezident společnosti onsemi, ředitel a jednatel ON Semiconductor Czech Republic; Michal Lorenc, vedoucí projektů výzkumu a vývoje onsemi a viceprezident národního polovodičového klastru; Petr Pánek, koordinátor projektů a průběžného zlepšování v ON Semiconductor Czech Republic, který má na starosti i rozvoj spolupráce s naší fakultou. Ti se setkali v Laboratoři polovodičů – čisté prostory, s rektorem MUNI, Martinem Barešem; děkanem SCI MUNI, Tomášem Kašparovským; a zástupci Ústavu kondenzovaných látek: ředitelem Ústavu fyziky kondenzovaných látek, Dominikem Munzarem; Josefem Humlíčkem, bývalým ředitelem ÚFKL, Petrem Mikulíkem, vedoucím laboratoře čistých prostor, a Ondřejem Cahou, vedoucím rentgenové skupiny. Společně hovořili nejen o budoucnosti výchovy odborníků pro výzkum a vývoj postupů výroby čipů na křemíkových deskách a na deskách karbidu křemíku, ale také o potenciálu budoucí spolupráce.

Na fotografii zleva: Petr Pánek, koordinátor projektů a průběžného zlepšování v ON Semiconductor Czech Republic, který má na starosti i rozvoj spolupráce s naší fakultou; Petr Mikulík, vedoucí Laboratoře polovodičů – čisté prostory na ÚFKL; Michal Lorenc, vedoucí projektů výzkumu a vývoje onsemi a Josef Humlíček, profesor a bývalý ředitel ÚFKL. Foto: Irina Matusevič

Prostor pro výuku i spolupráci na projektech: Laboratoř polovodičů – čisté prostory pro křemíkovou technologii a mikroelektroniku

Jak uvedl Petr Mikulík z ÚFKL SCI MUNI: „Laboratoř je určena především pro vzdělávání studentek a studentů fyziky a (mikro)elektroniky ve specifických čistých prostorách, které se dnes jsou dnes již standardem v high-tech firmách v oboru elektroniky, optiky, přesné mechaniky či farmacie. Je to jediná takováto laboratoř v ČR umožňující výuku. Slouží i pro základní výzkum a vývoj, a může též nabídnout příležitosti pro potřeby průmyslu využívajícího vyspělé technologie. Rozvoj laboratoře podporuje svým know-how a technologickým vybavením skupina onsemi a její výrobní společnost ON Semiconductor. Každý student či studentka, kteří přijdou do pokročilého praktika, dostane křemíkovou desku. Poté jedním litografickým krokem s leptáním deponované vrstvy vytvoří struktury a součástky, které následně opticky charakterizuje a elektricky proměří a nakonec si ji odnese domů. V naší servisní části navíc kolegové z Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky provádějí integraci a testování nanosatelitů v rámci astrofyzikálního výzkumu skupiny Norberta Wernera,“ uzavřel Mikulík.

Naprašovačka MRC-603 slouží pro naprašování vrstev metalizace slitinami AlCuSi a TiW a zvládne naprášit až 9 křemíkových desek o průměru 100 mm současně. Foto: Irina Matusevič

Josef Humlíček, profesor a bývalý ředitel ÚFKL, pak představil další oblast spolupráce obou subjektů, a to na vzdělávání: „Odborníci z onsemi na fakultě přednáší semestrální přednášku Fyzikální principy technologie výroby polovodičů, ke které pod vedením Petra Pánka vytvořili stejnojmenné, úžasné výukové materiály (Autoři: Petr Pánek, Lukáš Válek, Michal Lorenc, Jan Šik). Na tuto přednášku navazuje praktikum v laboratoři, kde si studentky a studenti ověří, co se naučili, a je to pro ně i zajímavý zážitek,“ uzavřel Humlíček.

Křemíkové monokrystaly jsou i součástí expozice o Si a SiC na ÚFKL. Zdejší Laboratoř polovodičů – čisté prostory je určena především pro přípravu studujících fyziky a (mikro)elektroniky ve specifických čistých prostorách, které jsou dnes již standardem v high-tech firmách v oboru elektroniky, optiky, přesné mechaniky či farmacie. Je to jediná laboratoř v ČR zaměřená na odbornou výuku.  Slouží i pro základní výzkum a vývoj, a může nabídnout příležitosti pro potřeby průmyslu. Foto: Irina Matusevič

Spolupráce na projektech a TAČR grant 001

Jak uvedl Michal Lorenc z onsemi: „Další důležitou součástí spolupráce onsemi a fakulty jsou společné výzkumně vývojové projekty, kterých bylo od roku 2002 přes padesát. Vytvořili jsme unikátní formát společné Laboratoře pro diagnostiku defektů a analýzu povrchů (LDDA) s ÚFKL SCI MUNI a Fakultou strojní VUT s podporou zapojení studentů a studentek do řešených projektů. V posledních dvou letech jsme společná témata rozšířili o specifické projekty podpory studentských záměrů, které vznikají bez našeho zadání. Projekty LDDA se pak staly zárodkem rozsáhlejších grantových záměrů. S TAČR spolupracujeme posledních 15 let, měli jsme dokonce s MUNI zcela první grant 001 udělený TAČR v rámci první soutěže programu Alfa. Projekt byl zaměřen na struktury Silicon-On-Insulator (SOI), což stále patří mezi nejperspektivnější technologie na křemíku. Nyní se věnujeme také technologii karbidu křemíku. Jsem moc rád, že jsme stále u všeho, co se v oblasti polovodičů v ČR děje,“ uzavřel Lorenc.

Rektora MUNI, Martina Bareše, zajímalo, co vnímají zástupci onsemi jako přidanou hodnotu pracoviště SCI MUNI oproti ostatním univerzitám nebo vstupům amerických a tchajwanských firem.

Michal Lorenc z onsemi uvedl: „Jednoznačně zástupce z Tchaj-wanu zaujali vědeckou kompetencí. Pokud chcete jít do hloubky, nejde to bez znalosti fyziky kondenzovaných látek. onsemi vzniklo z americké Motoroly, a tak spolupráce s Rožnovem jde až do roku 1993. Začala i díky silné podpoře tamního výzkumu a vývoje právě kolegy z ÚFKL. V oblasti měření a vědecké interpretace dat jsou světoví. Rožnovská výroba má skupinu výzkumu a vývoje o velikosti pouze 20 lidí, a tak nám vědecká erudice kolegů z ÚFKL významně pomáhá ve vývoji nových výrobních technologií,“ uzavřel Lorenc.

Aleš Cáb z onsemi dodal, že Tchajwanci, kteří s polovodiči začali až v osmdesátých letech, zjistili, že historie výroby polovodičů je u nás dlouhá 70 let a že onsemi využívá symbiózy se vzdělávacími institucemi, jako je ÚFKL SCI MUNI: „Kvalita vzdělávání na ústavu je vysoká. A výroba v Rožnově se rychle vyvíjí, vyrábíme materiály i čipy, naše oddělení VaV spolupracuje s ÚFKL, ten nám rozšiřuje klíčovou znalost v oboru analýzy materiálů, odbornou expertízu, analytické metody i vývoje metod, které sami nemáme,“ uzavřel Cáb.

„Věda musí být základem růstu společnosti. Česko, pokud se naplní naše plány, má šanci být v polovodičovém materiálu SiC světovou špičkou a mít podíl na trhu 10 až 20 %. Pro motivaci studentek a studentů, věnovat se studiu fyziky, je to důležité. A my je můžeme nadchnout, aby je to bavilo,“ uvedl Michal Lorenc z onsemi. Foto: Irina Matusevič

Polovodiče a vesmírný program

Rektora MUNI, Martina Bareše, zajímal i potenciál spolupráce SCI MUNI a onsemi ve vesmírném programu. Michal Lorenc z onsemi, jakožto viceprezident národního polovodičového klastru, zmínil hned několik příležitostí, které polovodiče nabízí: „Český polovodičový klastr se snaží vnímat celou šíři příležitostí. Mluví se o prioritách budoucnosti, a těmi jsou: polovodiče, AI, kvantové technologie a jaderná energetika. Naší rolí je toto vše interpretovat na polovodiče: AI stojí na hardwarových řešeních, aby byly dost rychlé, energeticky úsporné, a tato řešení mají linku na polovodiče. A pokud se chceme věnovat výzkumu a vývoji kvantové technologie, polovodiče reprezentují jednu z cest. Radiačně odolná mikroelektronika, senzory pro CERN , a krom jaderných i vesmírné a medicínské aplikace. Z hlediska hardware i cesta k Nobelově ceně za Higgsův boson vedla přes polovodiče. Je třeba být sebevědomý. Věda musí být základem růstu společnosti. Česko, pokud se naplní naše plány, má šanci být v polovodičích světovou špičkou a mít podíl na trhu 10 až 20 %. Pro motivaci studentek a studentů, věnovat se studiu fyziky, je to důležité. A my je můžeme nadchnout, aby je to bavilo,“ uvedl Lorenc.

Studium fyziky nabízí dobré uplatnění v průmyslové praxi

Setkání uzavřel děkan SCI MUNI, Tomáš Kašparovský. Uvedl, že uplatnění našich absolventek a absolventů v polovodičovém odvětví a spolupráce s onsemi je důkazem, že studium fyziky nabízí dobré uplatnění v průmyslové praxi: „Přírodovědecké fakultě roste zájem uchazečů právě proto, že se ukazuje i jako prakticky zaměřená fakulta. Rozvíjíme rovněž aplikované vědy, které se dělají jako nadstavba základního výzkumu, který je na SCI MUNI na vysoké úrovni. Jak ukazuje i spolupráce s onsemi,“ uvedl Kašparovský.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.