Informace o projektu
Prenylované rostlinné fenoly jako modulátory buněčné komunikace
(PELICAN)
- Kód projektu
- MUNI/A/1190/2022
- Období řešení
- 1/2023 - 12/2023
- Investor / Programový rámec / typ projektu
-
Masarykova univerzita
- Specifický výzkum - podpora studentských projektů
- Fakulta / Pracoviště MU
- Farmaceutická fakulta
- Klíčová slova
- Prenylované fenoly, Mezibuněčná komunikace zprostředkovaná mezerovými spoji, GJIC, Antiproliferační účinky, 3D buněčné sféroidy
Prenylované fenoly jsou sekundární rostlinné metabolity vykazující unikátní biologickou aktivitu. Jejich protizánětlivé a antioxidační působení podporuje udržení tkáňové homeostázy, kde klíčovou roli hraje mezibuněčná komunikace. Jeden z nejdůležitějších typů představuje mezibuněčná komunikace zprostředkovaná mezerovými spoji (GJIC). Správné fungování GJIC je striktně regulováno, protože její aktivita je spojená s důležitými signálními dráhami v buňkách. Pokud však dochází k narušení GJIC, následné procesy vedou k různým patofyziologickým stavům, jako je rakovina. Látky, které vykazují schopnost obnovení mezibuněčné komunikace, se mohou označovat jako potenciálně antikarcinogenní. GJIC tak může představovat nejen potenciální farmakologický a terapeutický cíl, ale také důležitý proces využitelný při studiu a screeningu biologické aktivity přírodních látek, zejména sloučenin s potenciálními antioxidačními účinky.
V rámci projektu budou testovány prenylované fenoly získané z rostlinného druhu Paulownia tometosa. Bude sledován jejich vliv na mezibuněčnou komunikaci v různých modelových systémech odvozených od jaterních buněk.
Cíle udržitelného rozvoje
Masarykova univerzita se hlásí k cílům udržitelného rozvoje OSN, jejichž záměrem je do roku 2030 zlepšit podmínky a kvalitu života na naší planetě.
Publikace
Počet publikací: 1
2023
-
Prenylované rostlinné fenoly jako modulátory buněčné komunikace
Rok: 2023, druh: Projekty výzkumu a vývoje